Oruçreis Mh. Giyimkent Cd. 14. Sok. No. 61 Giyimkent Sit. Esenler - İstanbul

Rooftop Klima

Rooftop Klima Genel Özellikleri

Kompakt olarak imal edilen roof top klima cihazları, gövde yapısı itibari ile büküm teknikleri sayesinde dayanımı arttırılmış çelik karkas sistemi ile oluşmaktadır. Galvaniz kaplı ve aynı zamanda elektrostatik boya ile kaplanan saclar, yüzey alanının genişliğine göre 1.2 mm ile 2.0 mm arasında bir kalınlığa sahiptir.

Üzerinde halat için mapa parçaları ve özel bölümler bulunan şasi parçaları, roof tip klima cihazının altında yer alır ve 3mm kalınlığındadır. Şasi üzerindeki özel bölümler, forklit aracılığı ile kaldırmak için bulunur.

Dıştan rotorlu aksiyal kanata sahip kondisener fanları cihazda yer alır. Bununla birlikte cihazın scroll komposörleri 2, 3 veya 4 devreli olacak şekilde soğutma sistemlerinde kullanılır. Cihazın üfleme fanları radyal seyrek kanatlı ve radyal sık kanatlı olma özelliğine göre iki yere ayrılır.

 

 

Kondenser ve evopartör imalatında bakır, alüminyum ve bor kullanılmaktadır. Aynı zamanda, R407c ve R410c gazları da bu cihazlarda çevreci özelliği ile yer alır.

Çok hassas ve kullanışlı bir otomasyon sistemi ile donatılan roof top cihazları, dijital ekran aracılığı ile çalışma ve arıza durumlarını da bildirmektedir.

Rooftop Klima Ne İşe Yarar?

Rooft top klima cihazları çok yönlü iklimlendirme sistemlerinde kullanılmaktadır. Cihazın aynı anda hem havalandırma hem de iklimlendirme yapma özelliği bulunmaktadır. Roof top klima cihazları sayesinde taze hava ve egsoz talep eden projeler, ısıtma soğutma ve havalandırma özellikleri sayesinde esnek çözümlere ulaşırlar. Cam aracılığı ile odadaki kötü havanın giderilmesi artık günümüz mimarı tasarımlarında pek mümkün olmamaktadır.

Bu nedenle roof top klima cihazları tamamen izole edilmiş ortamlarda havalandırma imkanı sunarak işinizi görür. Roof top klima cihazları, binaların teras veya ara katlarına yerleştirilir. Cihazlar sayesinde yapılan enerji tasarrufu ise verilen taze hava miktarının doğru şekilde ayarlanması ile gerçekleşir. Farklı modellerinde bulunan farklı özellikler sayesinde bazen soğutma, bazen ise hava temizlenmesi işlemleri görülür.

Ekonomizörlü modellerde örneğin soğutma işlemi ile konfor sağlanabilir veya free coling sistemi aracılığı ile dış ortamda bulunan soğuk hava içeri gönderilir ve bu sayede de soğutmalar yapılır. Isı geri kazanım modellerinde ise ortamdaki hava temizlenerek enerji tasarrufu yoluna girilir. Aynı zamanda var olan iklim koşulları da bu cihazların kullanım şeklini etkiler.

Örneğin, sıcak iklim şartlarında soğuk modellere, tüm mevsimlerin yaşandığı yerlerde ise heat pump sistemli cihazlara ihtiyaç vardır. Ancak daha soğuk olan iklim koşullarında ise sulu serpantinli ısıtma cihazları ve doğalgaz ısıtmalı cihazların kullanımı gerekir.

Roof Top Klima Kullanım Alanları

Rooftop paket klimalar neredeyse tüm projelerde kullanım özelliğine sahiptir. Bu tip klimaların fiyatları da daha fazla avantaj sağlamaktadır. Rooftop klima cihazları çeşitleri 9-300 kW aralığında farklı kapasitelere sahiptir. Cihazın iklimlendirme yaparken aynı zamanda havalandırma da yapması, daha kullanışlı hale getirmektedir.

Büyük alış veriş merkezlerinde ve alışveriş dükkanları içerisinde tercih edilen rooftop klima cihazları, bu alanların iklimlendirilmesi görevini üstlenir. Bu dükkanların üzerine volimetrik hava damperi bırakılır ve bu eşit miktarda gönderilir. Aynı zamanda diğer, insanların çok olduğu alanda da hava kirliliğinin ortadan kaldırılmasını sağlar.

Hem eksoz hem taze hava hem de soğutma ve ısıtma işlemleri yapılarak güzel bir ortama neden olur. Cihazların küçük kapasiteli modelleri, daha küçük alanların iklimlendirilmesini de sağlamaktadır. Bu cihazların hava debisi ve basıncının ayarlanması da kullanım açısından avantaj sağlar.

Cihazlarda 4 farklı seçenek ile kapasite kontrolleri de yapılır. Kapasite kontrolü, dönüş havası ve mahal üzerinde yer alan duyar elemanları aracılığı ile gelen ortalama değere göre yapılır.

Rooftop Klima Cihazının Diğer Sistemlere Göre Avantajlı Yönleri

Rooftop sistemleri tüm hvac sistemlerini barındırır. Bu nedenle, diğer klima cihazlarına göre daha kullanışlıdır. Tüm ısırtma soğutma ve havalandırma sistemlerini bir arada bulundurması ile diğer çeşitlerden ayrılır. Otomasyon sistemi ile kontrol edilen klima santrali ve havalandırma sistemleri tam verimle çalışması bu sayede sağlanır ki, rooftop sistemlerinde entegre otomasyon sistemi hakimdir.

Aynı zamanda cihazda bulunan dx direk genleşme sistemi de hızlı ve etkili bir iklimlendirmeye neden olur. Sistem üzerinde ise boru tesisatı gibi farklı etkenlerin olmaması, yaşanacak verim düşüklüklerini engeller.