Oruçreis Mh. Giyimkent Cd. 14. Sok. No. 61 Giyimkent Sit. Esenler - İstanbul

Isı Geri Kazanım Cihazı

Isı Geri Kazanım Cihazı Genel Özellikleri

Isı geri kazanım cihazlarının üretim şekli galvaniz alaşımlı statik boyalı saclar aracılığı ile CNC makineler sayesinde sağlanmaktadır. Isı geri kazanım cihazlarının iç yüzeyleri ısıl ve akustik özelikte izole edilmiştir. Cihazların askı parçaları, kolay montaj olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda, cihazların donatımında polimer bazlı çift geçişe sahip ısı geri kazanımı sağlayan eşanjörler de bulunmaktadır. Plakalı eşanjörlerde kullanılan 4 mm hatve, daha çok yüzey elde edilmesini sağlar. Isı geri kazanım cihazlarında kullanılan aspiratör ve vanilatör fanları ise 3 hızlı radyal kanat görevi görmektedir. Yeterli debi ve basınç için kuvvet performansı yüksek olan asenkton elektrik motorları da cihaz donanımında yer alır. Cihazın idare edilebilmesi için kablolu uzaktan kumanda kullanılmaktadır ki, bu da cihaz üzerinde emiş debisi ve üfleme ayarlarını ayrı ayrı kontrol edebilmektedir. Isı geri kazanım cihazlarının elektrikli ısıtıcı kullanılan modellerinde, elektrikli ısıtıcı 3 aşama olarak uygulanabilir. Ayrıca, cihazda bulunan CO2 sensörü, BMS için giriş ve çıkışlar ve kanal içi sıcaklı sensör farklı amaçlar için tasarlanmıştır.

Isı Geri Kazanım Cihazı Ne İşe Yarar?

Isı geri kazanım cihazının temel amacı, insanların yaşadığı mahallede daha temiz ve daha hijyenik bir ortamın oluşturulmasıdır. Bu havalandırma cihazları sayesinde, ortamdan arındırılması gereken egzost hava dış ortama atılır ve bu sayede iç ortam için gerekli olan taze hava aynı cihaz tarafından yeniden üretilir. Cihazın en iyi yönlerinden biri, havalandırma işlemi yaparken enerji tasarrufu da sağlamasıdır. Isı yüklü atık hava enerjisinin taze havaya geçmesi ile tasarruf sağlanmış olur. Cihazlar sulu batarya, dx batarya ve elektrikli ısıtıcı ile ortak bir şekilde çalışabilmektedir. Isı geri kazanım üniteleri ise 3 hızlı radyal fanlar aracılığı ile donatılmıştır. Günümüzde giderek artan enerji girdileri göz önüne alındığında, cihazın enerji tasarrufu olumlu yönde bir özellik olarak betimlenebilir.

Isı Geri Kazanım Cihazları Nerelerde Kullanılır?

Yoğun kullanılan ortamlarda, örneğin ofis, derslik, tiyatro, sinema gibi alanlarda ısı geri kazanım cihazlarının kullanımı gereklidir. Cihazın enerji tasarrufu, ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan tüm alanlarda ısı enerjisinin egzost aracılığı ile dışarı atılması yolu ile sağlanır. Özellikle son dönemlerde yeni tasarlanan inşaat projelerinde ısı geri kazanım sistemlerinin varlığı oldukça önemlidir. Aynı zamanda cihaz sayesinde, yazın çok sıcak geçen coğrafi bölgelerde kullanılan klimaların yarattığı zararlı gazlar ve rahatsız edici hava da ortadan kalkmaktadır. Bunun yanı sıra, ısı geri kazanım cihazlarının kullanımı sayesinde enerji kullanımının azalması mümkündür.

Isı Geri Kazanım Cihazlarının Diğer Sistemlere Göre Avantajları

Kış mevsimlerinde özellikle sinema, ofis gibi mekanlarda aşırı bir soğuma durumu yaşanmaktadır. Bu durumun ana nedeni olarak, iç ortamdan dışarıya doğru hava sirkülasyonunun olması gösterilir. İç ortamdan hava çıkışının ani bir şekilde yapılması ile pencere ve kapı gibi yerlerden dışarı atılan havanın yerini dış ortamdan gelen soğuk hava alır ve  bunun sonucu olarak ani soğuma durumu oluşur. Bu çok soğuk olan dış ortam havası, enerji kaybı yaşatmakta ve iç ortamın konfor durumunu bozmaktadır. Standart aspiratör cihazları sayesinde sadece aspirasyon yapılması ortamda bu durumu gidermez. Aynı zamanda, emiş ve üfleme sistemlerinin iki ayrı cihazlar ile yapılması da bu durumu önlemez. Ancak ısı geri kazanım cihazlarında vantilatör ve aspiratör fanlarının her ikisi de yer almaktadır. Cihazın içerisinde yer alan çapraz geçişe sahip eşanjör sayesinde ısının ve enerjinin kazanımı yapılır.